O NÁS

Chovem plemene Tosa Inu se zabýváme od roku 1993 (nejstarší chov ČR), kdy jsme koncem července importovali z Itálie dvě čtyřměsíční fenky Sirah(Sany) a Vegu. K nim později přibyl pes Athos z Povodskej roviny, pocházející ze Slovenska. Tito psi se stali zakladateli chovu v naší chovatelské stanici Tosa Centrum. Vzhledem k velké příbuznosti tos v celé Evropě jsme se od samého začátku snažili o import vhodného jedince přímo z Japonska. Po písemném a telefonickém kontaktu s panem Masaru Hirose ( mluvil pouze japonsky) nám byla přislíbena pomoc. Bohužel, za kvalitního mladého pejska byl požadován téměř milion korun. Naše "pátrání" začalo znovu. Tentokrát za vydatné pomoci prof. MVDr. Miroslava Svobody, CSc, bývalého děkana VŠV v Brně, při jeho cestě do Japonska v roce 1995 ( pan profesor vlastnil psa Baharu Tosa Centrum, který se dožil téměř 11 let ). Opět se však přivést štěně nepodařilo. Japonci v té době neměli absolutně zájem o export tohoto plemene do Evropy. V roce 1996 se konala Světová výstava psů v Budapesti. Zde jsme se setkali s jíž déle si dopisujícím chovatelem z USA panem Lewis Glogowerem. Kromě psa Sodai Magnificent ( chov Anna Adams ) vystavoval i nádhernou červenou fenu Yokozuna Tosa Satsuki Hime importovanou z Japonska ( chov pan Sasaki ). Za necelý rok nám po Satsuki přiletěla tříměsíční fenka Sakura's Sasaki od pana Lewise Glogowera z New Jersey a o dva roky později jsme importovali z Německa psa Abunaie Bokels Inu Zatto (oba rodiče pochází z USA) od pana Oke Mülera. V prosinci 2005 následoval další import z jižní Francie. Byl to tříměsíční pejsek AKI du Center club Moloss Wolf od pana Claude Bordeta. V dubnu 2010 jsme z USA importovali 6 měsíců starého černého pejska Yuutó.


V naši chovatelské stanici byli dosud použiti tito krycí psi:

Dozan Tosa Centrum;
Baltazar Shigeru;
Yukihiro Tosa Centrum;
Yuutó imp. z USA;
Hisagi Tosa Centrum;
East West Hiro (USA);
Zekkó Tosa Centrum (Maďarsko);
Aki du Center Club Moloss Wolf (imp. z Francie);
Bullbrother's Bon Jovi (Maďarsko);
Uruwashii Tosa Centrum;
U - Sato z Wolki (Polsko);
Chiyriu Tosa Centrum;
Goshi Tosa Centrum (Slovensko);
Abunai Bokels inu Zatto (imp. z Německa);
Farashima Tosa Centrum;
Dogstar's Yamato (imp. z USA do Maďarska);
Athos z Povodskej Roviny (imp. ze Slovenska)


Tímto děkujeme panu prof. Svobodovi za jeho odbornou pomoc, rady a téměř desetiletou péči o náš úspěšný chov.
Dále bychom rádi poděkovali paní Sereně Burnet a Stevu Ostunimu za umožnění krytí s celočerným psem EAST WEST HIRO (USA).

Naše odchovy dosahují nejvyšší výstavní ocenění-
SVĚTOVÝ VÍTĚZ, 2 x Rez.SVĚTOVÝ VÍTĚZ, SVĚTOVÝ VÍTĚZ MLADÝCH,
mnohokrát EVROPSKÝ VÍTĚZ, INTERCHAMPION, CHAMPION...

 

TOSA INU

inteligentní bojovník z Japonska

Před deseti lety to byla v Čechách rarita. Dnes je registrováno více než 1000 jedinců plemene tosa inu. A obliba těchto impozantních, líbivých, ale především mimořádně inteligentních a neúplatných ochránců, stále vzrůstá.

 

Toužíte-li po psovi, který bude chtít trávit většinu času ve vaší blízkosti, pořiďte si tosu. Pokud jí nebudete obtěžovat pro ní nesmyslným výcvikem a poskytnete jí podmínky ke zdárnému vývoji, bude vás v případě ohrožení nekompromisně bránit.

Tosa se příliš nehodí pro sportovně založené zájemce. Pro tohoto těžkého molossa nejsou totiž příliš vhodné delší pěší túry. To platí především pro mladé psy, u kterých ještě není dokončený vývoj kostry. Tose stačí kratší procházky a dostatek volného pohybu po zahradě. Vyhovuje jí, když se může volně pohybovat po zahradě a má přístup do bytu. Nehodí se k celodennímu držení v kotci nebo k trvalému strážení objektu. Miluje teplo a lenošení, samozřejmě na gauči. Ať však odpočívá v bytě nebo venku, děje-li se něco neobvyklého, bleskově vyráží a je připravená zakročit. Při své velikosti a hmotnosti dokáže být neobyčejně mrštná. Štěká, jen když je to opravdu nutné. Nelibost dává najevo zvednutím ocasu, na kterém se vytvoří naježená koule. Obranu pána a majetku má vrozenou.

Tosa se necvičí, ale vychovává. Je pro ni důležitý důsledný , ale citlivý přístup. Má velký smysl pro poslušnost a při procházkách se nevzdaluje, nemá sklony k pronásledování zvěře. Je velmi inteligentní, sebevědomá a rychle se učí, nesnáší však dril. Na zavolání přibíhá okamžitě i bez předchozího nacvičování. Jestliže jí však během krátké doby víckrát přivoláte bezdůvodně, začne se tvářit otráveně a unaveně. Neustálé opakování cviků tose nečiní žádné potěšení. Pokud se chcete věnovat sportovní kynologii a psa cvičit, zvolte raději jiné plemeno. Ne že by se například nenaučila kousat do rukávu. Pravděpodobně by se však nejprve pokusila "zlikvidovat" své psí kolegy a až potom by přišel na řadu figurant. Tosa totiž byla v Japonsku po celé generace vedena k nenávisti vůči jiným psům.

V inzerátech se často objevuje lákavá poznámka : "..... vhodná k dětem.." Paradoxem ovšem je, že tito chovatelé často sami malé děti nemají, jindy drží psy v kotcích, kde do styku s dětmi nepřijdou. Hodí se tedy tosa k dětem? Záleží také na tom, jak staré dítě v rodině je. Do rodiny s dětmi je vhodnější fena. Na rozdíl od dominantnějšího psa je mírnější. Psi - samci, pokud odpočívají, nemají rádi prudké pohyby a šermování dětských ručiček. Děti často ruší spící psy. Tady však platí: na spící tosu se nikdy nevrhejte. Psa nejdřív vzbuďte zavoláním. Tosu - psa není rozumné pořizovat ani starším dětem. V dospělosti bude vážit okolo 65 kg a s takovým "drobečkem" by si dítě těžko poradilo.

Každý kdo se rozhodne věnovat chovu, musí počítat s tím, že je to finančně náročný koníček. Březí fena i štěňata potřebují dostatek kvalitní stravy. Feny zabřeznou a rodí bez problémů. U plemene převládají početné vrhy, 10 - 13 štěňat není vzácností. Většinou se rodí velice tmavá. Již třítýdenní štěňata jsou schopná vykonávat v ohrádce potřebu na noviny. Pokud se nový majitel štěněti důsledně věnuje, je již ve čtyřech měsících v bytě čistotné. Při výchově se používají mírné prostředky. Na štěňe, konající lumpárnu, stačí zvýšený hlas, na tosího výrostka pak složené noviny. Jako další velká plemena, dospívá tosa až mezi 2 - 3 rokem.

 

autor: Taťána Jánošiová